Ünal Karaman ve Abdulkadir Parmak basın toplantısı düzenledi

UEFA Avrupa Ligi C Grubu ikinci maçında oynayacağımız Basel maçı öncesi Teknik Direktörümüz Ünal Karaman ve futbolcumuz Abdulkadir Parmak basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Avrupa’da Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi olmak üzere belli bir futbol geleneği ve kültürü olan bir kulüple karşılaşacağımızı belirten Teknik Direktörümüz Ünal Karaman, “1893 kuruluş tarihi itibarıyla bakıldığında İsviçre’nin köklü kulüplerinden biriyle karşılaşacağız. Son 10 yılın 8 yılını şampiyonlukla bitirmiş, Şampiyonlar Ligi’nde son 16 görmüş, Avrupa Ligi’nde çeyrek final, yarı final görmüş güçlü, saygı duyduğumuz bir rakibe karşı oynayacağız. Biz de uzun zamandır ara verdiğimiz Avrupa arenasında tekrar boy göstermek istiyoruz. Tekrar bizde de o sahnelerin takımıyız mesajını verme anlamında bizler için de bu karşılaşma önem arz etmekte. O bilinç içinde hazırlanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sezon başında arzu etmediğimiz sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden Karaman, şöyle devam etti:

“Bu sıkıntılar nedeniyle lig ve Avrupa maçları düşünüldüğünde bazı oyunculara gereğinden fazla yüklendik. Bu konuda onlara haksızlık yaptığımızı biliyorum ama şartlar onu gerektiriyor. Oyuncularımız haklarını helal etsinler. Liglerinde lider, ligin en çok gol atan, en az gol yiyen takımı ile karşılaşacağız. Bütün bunlar alt alta üst üste koyulduğu anda yarın izleyiciler açısından oldukça zevkli çekişmeli maç olacak. Biz yine elimizde var olan oyuncularımızın sağlık yönleri ve fiziksel olarak en hazırları ile müsabakaya başlayacağız. Umuyorum ve bekliyorum ki taraftarımızın da desteğiyle iyi bir müsabaka, iyi bir mücadele olur. En azından biz kendi gücümüzün var olan gücümüzün sınırlarını zorlayarak müsabaka oynayacağız. Ondan sonra alınacak sonucu hep beraber bekleyip göreceğiz. Bu konuda bizlere ve oyuncularımıza düşen görev kadar taraftarlarımıza ve bize gönülden sevenlere büyük görev düşüyor.”

Bir basın mensubunun Süper Lig veya UEFA Avrupa Ligi’nden hangisini daha çok önemsediklerine ilişkin soruya ise şöyle yanıt verdi;

“Ben sezona başlarken, gençlerinde sayısının 25 civarı olduğu oyuncu grubunu kampa götürdüm. Kalabalık bir oyuncu grubuyla kamp yaptık. Gençleri aşağı gönderip yahut diğer takımlara kiralık gönderip hiç bir zaman için formayı kategorize etmeyin, siz kendinizle yarışacaksınız, kendinizi aşmaya gayret göstereceksiniz dediğim ortam içinde Trabzonspor’un başında çıktığım her müsabaka benim için değerli. Ligi de Avrupa’yı da farklı düşünemem. Elimden gelen her türlü çabayı sarf ederim o anda. Yalnız bazı oyuncularımızla ilgili şöyle bir sıkıntımız var. Öyle yüksek tempolu müsabakadan sonra sezon başından sonra çok yüklendiğimiz oyuncuların ufak tefek sorunları var. Bu sorunlarla beraber ben yarın ki müsabakaya oyuncularımla başlamış olsam Allah korusun belli sakatlıklarla uğraşıyoruz, bunların sayısını artırmayı, süresinin uzayacağı sakatlık kervanına yeni oyuncuları katmayı doğru bulmuyoruz. Dolayısıyla risk oluşturacak oyuncularımız varsa azami ölçüde kullanmamaya gayret göstereceğiz. Veya az süre vererek kullanmaya gayret göstereceğiz. Bu şu demek değil. Biz ligi daha çok önemsiyoruz, Avrupa’yı önemsemiyoruz algısı oluşturmasın. Yarın Lig maçı da olsa yine benzer şeylerin olacağını dile getiren Karaman, “Biz oyuncularımızın formayı kategorize etmelerini istemiyoruz. Onların kategorize etmediği ölçü içinde, biz de oynadığımız sınıfı, oynadığımız UEFA Ligi, Türkiye Ligi, Türkiye Kupası diye kategorize etmeyiz. Var olan oyuncularımızla en iyi temsili yapma hazırlığımız olur. Yarın da öyle bir kadro ile çıkacağız.”

Futbolcumuz Abdulkadir Parmak ise maçın ne kadar önemli olduğunu bildiklerini belirterek, “Ona göre hazırlandık. Taraftarımız önünde oynamak mutluluk verici. Rakip iyi takım biz de iyi takımız. Umarım iyi sonuç alırız. Eksikliklerimiz var ama bunları bahane olarak görmüyoruz. Avrupa Ligi de çok önemli. Hem lig hem de Avrupa’da iyi şeyler yapmak istiyoruz. Bu forma altında oraya çıkıp da savaşmamak mücadele etmemek olmaz. İkisinde de iyi sonuçlar almak hem kariyer hem takımımızın durumu için çok önemli.” ifadesini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here